Aktuality 2011

22.12.2011 Vánoční provoz

Ve dnech 27.12. – 30.12. bude omezený provoz našeho oddělení. V těchto dnech budou na pracovišti v době 10:00 – 16:00 přítomni 1-2 zaměstnanci SIT. V případě potřeby volejte linku 209. Přejeme příjemné prožití Vánočních svátku a úspěšný nový rok 2012.

22.12.2011 Úprava vyhledávání zaměstnanců na webových stránkách fakulty

Bylo upraveno vyhledávání zaměstnanců na webových stránkách katedry. Vyhledávání nyní funguje i bez diakritiky, našeptávač zobrazuje zařazení zaměstnance na pracoviště a telefonní linku.

7.12.2011 Nový vstupní systém do budovy M.D.Rettigova

Zprovoznili jsme nový vstupní systém do budovy M.D.Rettigova. V době, kdy není přítomen vrátný, je budova uzamčena. Vstup v této době je umožněn všem zaměstnancům PedF. Pro vstup je nutné použít zaměstnaneckou kartičku.

5.12.2011 Nový SMTP server – změna nastavení poštovního klienta

Během 14ti dní ukončíme provoz SMTP serveru alfa.pedf.cuni.cz. Používáte-li tento SMTP server ve Vašem poštovním klientovi (Thunderbird, Outlook apod.), změňte si nastavení serveru odchozí pošty tímto způsobem:

protokol: SMTP

adresa serveru: kolbaba.pedf.cuni.cz

zabezpečení: STARTTLS, port 25

autentizace: heslo, zabezpečený přenos

jméno uživatele: jmeno.prijmeni (tvar e-mailu před zavináčem)

Jméno uživatele a heslo je stejné jako jméno a heslo používané pro přihlašování do pošty (Kolbaba, Roundcube, IMAP).

Pozn.: Výše uvedené nastavení poštovního klienta se týká pouze zaměstnanců s mailboxem na serveru Kolbaba.

2.12.2011 Výpadek e-mailových služeb

Omlouváme se za dočasný výpadek e-mailových služeb. Všechny nedoručené e-maily čekají ve frontě a budou doručeny během dnešního večera.

23.11.2011 Nová verze RoundCube (webmail Kolbaba)

Přešli jsme na novou verzi RoundCube (webmail Kolbaba).

Novinky: Vyhledávání se nyní provádí automaticky také v těle zprávy, přidána česká kontrola pravopisu, lepší překlad menu do češtiny a mnohé další.

22.11.2011 Zjednodušený bezpečnostní kód při přihlašování do e-mailu

Zjednodušili jsem bezpečnostní kód, který vyplňujete při přihlašování do e-mailu. Nyní obsahuje pouze písmena. Nemusíte dodržovat velikost písmen. Pozadí je méně rušivé.

10.11.2011 Nový vstupní systém na studijní oddělení

Zprovoznili jsme nový vstupní systém na studijní oddělení. V současné době mají přístup na studijní oddělení pomocí kartičky zaměstnance / čipu pouze zaměstnanci stud. odd. Vedoucí stud. odd. Bc. Helena Houšková ve spolupráci s vedoucími kateder pracuje na vytvoření seznamu dalších zaměstnanců, kteří budou mít také přístup na stud. odd. pomocí své kartičky zaměstnance. Pravděpodobně se bude jednat o sekretářky a tajemníky kateder.

12.10.2011 Opatření děkana k používání emailových adres

Dle opatření děkana ze dne 7.10.2011 je povinností každého zaměstnance PedF používat pro komunikaci mezi jednotlivými zaměstnanci a veřejností oficiální fakultní emailovou adresu ve tvaru jmeno.prijmeni@pedf.cuni.cz.

Pokud jste dosud fakultní email nepoužívali a neznáte přístupové údaje, kontaktujte naše oddělení na lince 209 nebo se zastavte v místnosti R24.

30.9.2011 Thunderbird – povolení výjimky

V souvislosti s přechodem na nový mail server došlo k několika změnám. Např. používáte-li emailový klient Thunderbird (případně Outlook, Outlook Express, Windows Mail nebo podobný), je možné, že Vám bude nabídnuto „schválení bezpečnostní výjimky“. Tuto nabídku přijměte (potvrďte). Jedná se pouze o jednorázový úkon.

29.9.2011 Nový mail server

Ve středu 28.9.2011 došlo k výměně dosluhujícího poštovního serveru kolbaba.pedf.cuni.cz.

Aby se zobrazily všechny Vaše maily ve webovém rozhraní RoundCube na stránce http://kolbaba.pedf.cuni.cz, zaškrtněte všechny složky v sekci „Osobní nastavení – Složky“.

Novinkou je možnost nastavení filtrů ve webovém rozhraní RoundCube (v sekci Osobní nastavení – Filtry). Zde si můžete nastavit např. automatickou odpověď v nepřítomnosti o dovolené.

9.9.2011 POZOR NA PODVODNÉ EMAILY 3

Podvodné emaily opět útočí. Tentokrát jsou jiné tím, že neobsahují odkaz, ale tváří se jako formulář, který má uživatel vyplnit. Naštěstí jsou podezřelé a snadno identifikovatelné už jen díky lámané češtině, kterou jsou psány. Na emaily neodpovídejte a ihned je mažte.

SIT ani univerzita NIKDY od uživatelů přihlašovací jméno ani heslo nepožaduje. A zvláště ne emailem… V případě, že jste na pochybách a chystáte se odpovědět, vždy nás předtím raději telefonicky kontaktujte.

Pokud  jste na email již odpověděli, neprodleně si změňte heslo.

V případě problémů nás prosím bez odkladu kontaktujte. Děkujeme.

1.9.2011 Noví zaměstnanci SIT pro podporu uživatelů

Byli přijati dva noví zaměstnanci SIT – Josef Slavíček a Armand Petrescu.

8.8.2011 Počítačová laboratoř R203 dočasně uzavřena

Z důvodu zatečení vody do prostor počítačové laboratoře R203 je tato místnost uzavřena.

3.8.2011 POZOR NA PODVODNÉ EMAILY 2

Pokud Vám přijde (nebo již přišel) email od odesílatele „s l u ž b a <info@cuni.cz>“ s předmětem „Váš webmail kvótu překročila stanovené kvóty“ , neklikejte na odkaz uvedený na konci emailu a celý email ihned smažte. Jedná se o podvodý email, kterým se z Vás útočník snaží vylákat přístupové údaje k Vaší poštovní schránce.

Znění podvodného emailu je následující:

Váš webmail kvótu překročila stanovené kvóty, která je 2 GB. Nacházíte se
v současné době běží na 2,3 GB.
Chcete-li znovu aktivovat a zvýšit své kvóty, webmail, prosím ověřit a
aktualizovat webmail účet
Ve snaze znovu aktivovat a zvýšit své kvóty webmail klikněte na odkaz níže.
http:// zde je podvodný odkaz
Pokud tak neučiníte, může mít za následek zrušení vašeho účtu webmail.
Díky, a omlouvám se za nepříjemnosti
Admin / webmaster / Místní host

29.7.2011 Výměna serveru

Došlo k výměně studentského serveru PFSIS.

28.7.2011 POZOR NA PODVODNÉ EMAILY

Pokud Vám přijde (nebo již přišel) email od „Na správce systému <hadams@ctoinc.org>“ s předmětem „Potvrdit svou identitu Webmail“ , neklikejte na odkaz uvedený na konci emailu a celý email ihned smažte. Jedná se o podvodý email, kterým se z Vás útočník snaží vylákat přístupové údaje k Vaší poštovní schránce.

Znění podvodného emailu je následující:

Naše poštovní schránka překročila jeden nebo více rozměrové limity
nastavené správcem. Ty nemusí být možné posílat nebo přijímat nové
pošty do poštovní schránky velikost nezmenší. Chcete-li více místa,
klikněte prosím na níže uvedený odkaz a vyplňte své správné účtu.
===========> http:// zde následuje podvodný odkaz
Díky a Omlouváme se za nepříjemnosti.
Na správce systému.

21.7.2011 Oprava bezdrátového spoje Rettigova – Brandýs nad Labem

13.7.2011 Technická podpora projektu skenování závěrečných prací v Brandýse nad Labem

Zajišťujeme technickou podporu projektu skenování závěrečných prací a posudků v Brandýse nad Labem.

13.7.2011 Přístupové systémy

Provádíme zhodnocení stavu a pracujeme na zprovoznění přístupových systémů (vstupy na karty).

5.7.2011 Obnova serverů

Pracujeme na obnově nejstarších serverů fakulty a zahájili jsme práci na virtualizaci serverů.

8.6.2011  Elektronické vyhodnocování přijímacích testů

Právě provádíme elektronické vyhodnocování přijímacích testů.

6.6.2011  Noví zaměstnanci SIT

Byli přijati dva noví zaměstnanci SIT: Ing. Tomáš Sankot a Jiří Cupák.

31.5.2011  S oddělením SIT se loučí Ing. Martin Sokol

Náš dlouholetý spolupracovník Ing. Martin Sokol se s námi loučí.

1.5.2011  Nový vedoucí SIT

Dnes nastoupil nový vedoucí SIT – Mgr. Pavel Šafránek

13.4.2011 Email – Aliasy

V emailovém rozhraní RoundCube nelze nastavit odesílatele. Z tohoto důvodu si nemohou uživatelé, kteří měnili svůj email (z důvodu změny svého jména), nastavit správnou odchozí emailovou adresu. Tento problém řešíme a snažíme se najít koncepční řešení, které bude vhodné i do budoucna.

4.4.2011 Převod kontaktů z Veverky

Po nezbytném odstavení Veverky a přechodu na RoundCube došlo k znepřístupnění uložených kontaktů. Uvědomujeme si nesnáze, které to působí, nicméně nebylo v našich silách všechny kontakty najednou v dostatečně krátkém čase převést. Mnozí si již začali ukládat kontakty nové. Nebudeme tedy původní kontakty převádět hromadně všem, aby nedocházelo ke kolizím, nebo ztrátám dat.

Máte-li o integraci původních kontaktů do RoundCube zájem, klikněte zde.

1.4.2011 Zrušení Veverky

Rušíme webové rozhraní pro email Veverka. Důvodem je velmi snadná zneužitelnost k rozesílání spamu, problémy s posíláním příloh, kódováním češtiny a mnoho dalších chyb. Ve své době se jednalo o kvalitní program, který ale v současné době již není dále vyvíjen ani aktualizován. Ke svým emailům přistupujte pomocí webového rozhraní RoundCube https://kolbaba.pedf.cuni.cz/, které je výrazně bezpečnější. Přístupové údaje i vaše e-maily zůstanou zachovány.

1.4.2011 Automatická změna hesla do e-mailu

Kvůli stále narůstajícímu problému se spamem a velkému přetížení mailového serveru jsme byli nuceni změnit hesla u všech účtů, které měly původní nezměněné heslo (nopass). Dále měníme přístupová hesla u všech emailových kont, která byla zneužita pro rozesílání spamu. Pokud se nemůžete přihlásit do svého emailu, kontaktujte nás.

1.4.2011 Oběti podvodného e-mailu nás nekontaktují – problémy se dotknou všech

Oběti podvodného e-mailu nás nekontaktují a i po upozornění všech vedoucích pracovišť přibývají další. To způsobuje vážný problém s přetížením našich emailových serverů rozesíláním spamu a začínáme být na seznamech spamerů. V důsledku dochází ke značnému zpoždění emailů a hrozí nebezpečí, že emaily z fakultních adres budou vyhodnoceny jako spamy. Přistupujeme tedy k rozsáhlejšímu systémovému řešení (automatické změny hesel a zrušení Veverky).

24.3.2011 Další podvodné emaily

Objevily se další varianty podvodných emailů s lehce pozměněným textem a odkazem. Nikam nevyplňujte své přihlašovací údaje! Pokud jste tak učinili, okamžitě si změňte heslo a kontaktuje nás! Pokud to neuděláte, způsobíte těžké přetížení našich emailových serverů a zpoždění nebo zahození emailů VŠECH zaměstnanců fakulty.

22.3.2011 Podvodný email

Zaznamenali jsme masivní skupinový e-mail na mnoho adres PedF poslaný přes (pravděpodobně) napadený webmail Přírodovědecké fakulty UK. E-mail se tváří, jakoby byl poslán z web.natur.cuni.cz. Uvedené odkazy Vás však odvedou na podvodnou stránku, která po vás bude chtít jméno, login a heslo (phishing). Vaše údaje budou poté zneužity pro rozesílání spamu a je také možné, že přijdete o všechny své emaily.

Pokud jste na odkaz v emailu reagovali a vyplnili své přihlašovací údaje, neprodleně nám o tom dejte vědět a okamžitě si změňte své heslo!

Jelikož několik emailových účtů zaměstnanců pedf bylo již takto zneužito, může v současné době docházet ke zpoždění odesílání emailů z důvodu přetížení našeho emailového serveru.

Text podvodného emailu naleznete zde.

V případě, že se nám nepodaří tento probém v dohledné době vyřešit, je možné, že budeme muset přistoupit k hromadné změně hesel pro všechny emailové schránky.

10.2.2011 Nefunkční přihlašování do aplikací stravenky, intranet apod. pro nové zaměstnance

Upozorňujeme Vás, že z důvodů úprav univerzitní databáze zaměstnanců, která byla provedena bez konzultace se SIT, nejsou v současné době noví zaměstnanci uvedeni ve fakultní databázi. Z tohoto důvodu nemají přístup do některých fakultních aplikací (stravenky, intranet, formuláře zahr. odd.) a nejsou uvedeni v seznamu zaměstnanců na webu fakulty. Na vyřešení tohoto problému pracujeme.

24.1.2011 Výměna PC pro zaměstnance – druhá etapa zahájena

  • Vzhledem k tomu, že některá fakultní PC kvůli jejich velkému stáří není možné dále bezpečně spravovat a připojovat do fakultní sítě, zajistilo SIT finanční prostředky na výměnu nejstarších PC (v roce 2010 a 2011).
  • Tato výměna je jednorázový samostatný projekt SIT nad rámec běžných povinností. Není tedy pravidlem, že SIT vždy poskytuje náhradní PC za počítače, které už dosloužily.
  • Nejedná se o dovybavení fakulty počítači, ale o řešení havarijního stavu.
  • Nečekejte výměnu celého počítače, vymění se jen to, co je potřeba – tělo počítače, klávesnice, myš, případně monitor (pokud máte ještě staré CRT monitory).
  • O výměnu může žádat vedoucí pracoviště prostřednictvím fakultního emailu na tuto adresu: vymena.pocitacu@pedf.cuni.cz
  • Více informací naleznete na této stránce.

24.1.2011 Školení

V rámci realizace rozvojových programů jsou připravena školení pro stření management, vedoucí kateder, vedoucí pracovišť, atp.

24.1.2011 Výměna fakultních serverů

Díky rozvojovým projektům rovněž došlo k obnově serverů fakultní sítě, kde je nyní opravdu dostatek úložného místa na vaše soubory.

Z tohoto důvodu vám doporučujeme ukládat si svá důležitá data na fakultních PC na disk N: (po přihlášení k fakultní síti). Získáte tím jednak přístup ke svým datům ze všech fakultních stanic při přihlášení do fakultní sítě, zároveň se tím minimalizuje riziko roznášení virů prostřednictvím flashdisků. Data uložená na fakultních serverech jsou každý týden centrálně a v plném rozsahu zálohována.

24.1.2011 Obnova techniky v laboratoři R203

Do laboratoře R203 bylo pořízeno 20 nových PC včetně monitorů, které nahradí stávající nejstarší stanice v laboratoři. Dále byl pořízen speciální knižní scanner, jehož používáním nedochází k ničení knížek. Pracoviště pro digitalizaci starých médií(magnetofonové pásy, kazety audio a VHS, gramofonové desky, apod.). Laboratoř bude dále dovybavena projektorem a plátnem pro možnost studentů vyzkoušet si na místě své případné prezentace.

1.1.2011 Aktuality 2010

Aktuality 2010