Časté otázky a problémy

Kam a jak se mám hlásit do Office 365?

Pokud jste Office 365 zatím nepoužívali, používejte pouze univerzitní prostředí Office 365.

Pokud používáte nebo jste používali fakultní prostředí Office 365, přesuňte se postupně do univerzitního prostředí. Starší data z fakultních Office 365 si přeneste do univerzitních Office 365. Nová data ukládejte už rovnou v univerzitních Office 365. Výuku provádějte v Teamsech univerzitních Office 365.

Přihlášení na stránce www.office.com

Přihlašovací jméno zadáte ve tvaru 12345678@cuni.cz (kde 12345678 je Vaše číslo osoby, ale technicky vzato v tomto kroku stačí zadat cokoliv@cuni.cz). Následně dojde k přesměrování na CAS přihlašovací stránku a vy se přihlásíte úplně stejně jako do SISu (osmimístné číslo osoby 12345678, popř. jmenný tvar loginu + heslo do SISu).

Přišla mi zpráva, že předplatné Office 365 na začátku dubna 2023 skončí. Co mám udělat? Co bude po uplynutí termínu?

V některé ze svých nainstalovaných Office aplikací (Word, Excel, PowerPoint, …) se odhlaste ze svého fakultního účtu (pravý horní roh) a přihlaste se do univerzitního účtu. Pro přihlášení použijte login ukčo@cuni.cz (např. 12345678@cuni.cz) a následně použijte Vaše přihlašovací údaje do SIS. Nově tak budete do Office aplikací (Word, Excel, PowerPoint, …) přihlášeni svými univerzitními přihlašovacími údaji. Toto udělejte na všech zařízeních (počítačích, noteboocích, tabletech, mobilech), kde používáte Office aplikace s fakultním účtem.

Proč to tak je? Licence A3, které jsou potřeba pro funkci nainstalovaných aplikací Office (Word, Excel, PowerPoint, …), zakoupila fakulta od nového roku v univerzitním sdíleném prostředí. Od 1. dubna 2023, kdy tyto licence ve fakultním prostředí definitivně vyprší, budou tyto aplikace funkční už pouze v univerzitním prostředí. Ve fakultním sdíleném prostředí zůstanou už pouze A1 licence, které však i nadále plně stačí pro přístup do Intranetu, Teams, OneDrive, Outlooku a také pro Office on-line (v internetovém prohlížeči).

Co bude s mými daty? Účet ve fakultním prostředí Vám i nadále zůstane. Pod Vaším fakultním účtem zůstanou zachována i všechna Vaše data. Ovšem pokud svá OneDrive data přesunete z fakultního do univerzitního prostředí dle návodu, který rozesílalo OKM ve speciálním newsletteru v pátek 17. 3. 2023 „Návod: Přeneste si svůj OneDrive do univerzitního prostředí„, pak tato data nenajdete ve fakultním prostředí, nýbrž už pouze v tom univerzitním.

Co bude dál? Fakultní prostředí se bude postupně opouštět a následně ukončovat. Více informací se dozvíte formou newsletterů od OKM (Oddělení Komunikace a Marketingu) v průběhu března a dubna 2023.

Na jakých zařízeních se mám přehlašovat do univerzitního účtu?

Především na svých domácích počítačích a na svých noteboocích, případně také na svých tabletech a mobilech.

Fakultních počítačů se to (v naprosté většině případů) netýká.

Mám problém s licencí, nevím jak se přehlásit z fakultního do univerzitního účtu.

  1. Zkontrolujte si v aplikaci Word či Excel, jestli jste (vpravo nahoře) přihlášení jako 12345678@cuni.cz („číselná identita“).
  2. Pokud nejste takto přihlášení, přehlaste se. Postupujte podle podrobného fotonávodu, který jste obdrželi e-mailem ve zpravodajích (newsletterech) zde a zde.
  3. Pokud vám Office nefungují, zkontrolujte si na této této stránce zda máte správnou licenci. POZOR. Vpravo nahoře zjistěte, zda jste přihlášeni jako 12345678@cuni.cz, pokud ne, odhlaste se a následně právě pomocí této „číselné identity“ přihlaste. Pokud se Vám zobrazuje licence A3, je vše v pořádku a Word i Excel by Vám měly fungovat. Pokud nefungují, restartujte počítač. A pokud ani pak, napište na office365@pedf.cuni.cz nebo zavolejte na telefon 221 900 777 (z fakulty stačí volat linku 777), kde Vám kolegyně z OKM (Oddělení komunikace a marketingu) rády pomohou.
  4. Pokud ale máte licenci A1 je v tuto chvíli potřeba ručně provést opravu (v budoucnu bude toto probíhat automaticky, aktuálně však ÚVT (rektorát) tyto situace ještě automaticky řešit neumí). Opravu Vám provedou na ÚVT (rektorátu) po vyplnění tohoto formuláře.

Po přehlášení do univerzitního účtu mi nejde přihlásit se na intranet. Co mám udělat?

Intranet na adrese intranet.pedf.cuni.cz vyžaduje přihlášení fakultními přihlašovacími údaji (jmeno.prijmeni@pedf.cuni.cz). Zkuste se odhlásit a následně se přihlaste pomocí fakultních přihlašovacích údajů.

Jaký je rozdíl mezi fakultním a univerzitním prostředím?


Do fakultního prostředí se hlásíte pomocí loginu jmeno.prijmeni@pedf.cuni.cz (popř. jmeno.prijmeni@student.pedf.cuni.cz), do univerzitního se hlásíte pomocí loginu ukčo@cuni.cz a následně použijte Vaše přihlašovací údaje do SIS. Prostředí jsou oddělená. Preferovaným prostředím je univerzitní prostředí.

Proč je preferovaným sdíleným prostředím právě to univerzitní?

Centralizace IT prostředí univerzity, zjednodušení mezifakultní komunikace a sdílení dat, zjednodušení přihlašování pro uživatele, integrace více služeb do jednoho komplexního celku.

Jaký je plán fakulty na nejbližší měsíce?

Postupně přesunout uživatelské účty a uživatelská data z fakultního do univerzitního prostředí. Od nového akademického roku 2023/2024 zahájit výuku v Teams pod univerzitním prostředí. Postavit a využívat Intranet v univerzitním prostředí.

Existují nějaké návody, jak si přenést data a přejít do univerzitního prostředí?