Časté otázky a problémy

Přišla mi zpráva, že předplatné Office 365 na začátku dubna 2023 skončí. Co mám udělat? Co bude po uplynutí termínu?

V některé ze svých nainstalovaných Office aplikací (Word, Excel, PowerPoint, …) se odhlaste ze svého fakultního účtu (pravý horní roh) a přihlaste se do univerzitního účtu. Pro přihlášení použijte login ukčo@cuni.cz (např. 12345678@cuni.cz) a následně použijte Vaše přihlašovací údaje do SIS. Nově tak budete do Office aplikací (Word, Excel, PowerPoint, …) přihlášeni svými univerzitními přihlašovacími údaji. Toto udělejte na všech zařízeních (počítačích, noteboocích, tabletech, mobilech), kde používáte Office aplikace s fakultním účtem.

Proč to tak je? Licence A3, které jsou potřeba pro funkci nainstalovaných aplikací Office (Word, Excel, PowerPoint, …), zakoupila fakulta od nového roku v univerzitním sdíleném prostředí. Od 1. dubna 2023, kdy tyto licence ve fakultním prostředí definitivně vyprší, budou tyto aplikace funkční už pouze v univerzitním prostředí. Ve fakultním sdíleném prostředí zůstanou už pouze A1 licence, které však i nadále plně stačí pro přístup do Intranetu, Teams, OneDrive, Outlooku a také pro Office on-line (v internetovém prohlížeči).

Co bude s mými daty? Účet ve fakultním prostředí Vám i nadále zůstane. Pod Vaším fakultním účtem zůstanou zachována i všechna Vaše data. Ovšem pokud svá OneDrive data přesunete z fakultního do univerzitního prostředí dle návodu, který rozesílalo OKM ve speciálním newsletteru v pátek 17. 3. 2023 “Návod: Přeneste si svůj OneDrive do univerzitního prostředí“, pak tato data nenajdete ve fakultním prostředí, nýbrž už pouze v tom univerzitním.

Co bude dál? Fakultní prostředí se bude postupně opouštět a následně ukončovat. Více informací se dozvíte formou newsletterů od OKM (Oddělení Komunikace a Marketingu) v průběhu března a dubna 2023.

Mám problém s licencí, nevím jak se přehlásit z fakultního do univerzitního účtu

Využijte prosím telefon 221 900 777 (z fakulty stačí volat linku 777), na které Vám kolegyně z OKM (Oddělení komunikace a marketingu) rády pomohou.

Jaký je rozdíl mezi fakultním a univerzitním prostředím?


Do fakultního prostředí se hlásíte pomocí loginu jmeno.prijmeni@pedf.cuni.cz (popř. jmeno.prijmeni@student.pedf.cuni.cz), do univerzitního se hlásíte pomocí loginu ukčo@cuni.cz a následně použijte Vaše přihlašovací údaje do SIS. Prostředí jsou oddělená. Preferovaným prostředím je univerzitní prostředí.

Proč je preferovaným sdíleným prostředím právě to univerzitní?

Centralizace IT prostředí univerzity, zjednodušení mezifakultní komunikace a sdílení dat, zjednodušení přihlašování pro uživatele, integrace více služeb do jednoho komplexního celku.

Jaký je plán fakulty na nejbližší měsíce?

Postupně přesunout uživatelské účty a uživatelská data z fakultního do univerzitního prostředí. Od nového akademického roku 2023/2024 zahájit výuku v Teams pod univerzitním prostředí. Postavit a využívat Intranet v univerzitním prostředí.